TAVUK ÇÖP ŞİŞ NASIL YAPILIR TARİFİ

0
3860

Tavuk çöp şiş, dışarıda yemek yemeyi sevmeyen ancak kendi evinde en lezzetli şeylerden de mahrum kalmak istemeyen ailelerin kolayca hazırlayabilecekleri yemekler arasında yer alıyor. Hem tavuğun uygun fiyatını hem de çöp şişin kendine has güzel tadını bir araya getirebilen tavuk çöp şiş, şişe ekleyebileceğiniz sebze ve diğer malzemelerle de zenginleştirilebileceği için besleyici bir alternatif olacaktır. Çocuklarınıza yediremediğiniz sebzeler veya diğer besinleri çöp şiş içerisine katarak onlara ızgaranın beraberinde getirdiği güzel tadı sağlayabilirsiniz. Dilerseniz çok uzatmadan tarifimizle devam edelim.

Tavuk çöp şiş malzemeleri

  • Tavuk göğsü (bir kilogram)
  • Süt (yarım çay bardağı)
  • Zeytinyağı (bir çay bardağı)
  • Biberiye (iki dal)
  • Karabiber
  • İstediğiniz diğer sebzeler

Tavuk çöp şiş tarifi

Çöp şişimizi yapmaya başlarken ilk olarak tavuğumuzu terbiye edeceğimiz sosu hazırlamamız gerekiyor. Bunun için sütümüzü bir kap içerisine boşaltıyor ve ince ince doğradığımız biberiyemizi de bu sütün içerisine ekliyoruz. Tabii ki daha sonra karabiberimizi de karışım içerisine ekliyor ve biraz da tuz atıyoruz. Tavuk göğsü parçalarımızı kare kare şişlere geçecek şekilde doğradıktan sonra hazırladığımız sütlü karışım içerisine atıyoruz ve bir kaç saat boyuca bu karışım içerisinde beklemesini sağlıyoruz.

Tavuklarımızı karışımdan aldıktan sonra tercihen tahta şişlerimize geçiriyoruz ve çok sıkıştırmıyoruz. Dilerseniz aralara sevdiğiniz sebzelerden de ekleyebilir ve biraz daha özelleştirebilirsiniz. Şişlerimiz hazır olduktan sonra ızgaramızın üzerine ekliyoruz fakat ızgaramız yoksa ocakta kızdırdığımız ve biraz zeytinyağı ile yağladığımız tavamızda da çöp şişi hazırlayabiliriz.

Şişimizin her yanını güzelce pişmesi için ara ara döndürmeyi unutmamalıyız. Ayrıca etler pişer pişmez hemen ızgaradan almak yerine üstlerinin çok değil ancak hafif bir şekilde kararmasını beklerseniz alacağınız tat çok daha iyi olacaktır. Elbette sevdiğiniz kimyon gibi baharatları da dilerseniz direkt üstüne dilerseniz de terbiye sosuna ekleyerek kendinize özel bir lezzet de elde edebilirsiniz.

Tabii ki aynı tarifi kırmızı et  için uygulayarak normal bir çöp şiş yapmak da mümkün. Eğer karma bir lezzet istiyor, kırmızı etin tadından da taviz vermemek istiyorsanız tavukların arasına et eklemeyi de unutmayın!

 

Post Ratings:
0 likes