PEYGAMBER SÜNNETİNİN ZARARLARI NELERDİR?

3569

Peygamber sünneti ya da bir diğer adıyla doğuştan sünnetli olma durumu halk arasında oldukça güzel bir şey gibi algılanır ancak aslında çocuğun doğuştan üreme ve boşaltım sisteminde bir sorun olmasından kaynaklanan bu durum pek çok dezavantajı da beraberinde getirir. Peygamber sünnetini doğum gerçekleşir gerçekleşmez yapılan sünnetle karıştırmamak gerekiyor çünkü doğuştan sünnetli olma durumu çocuk anne karnından çıktığında sünnet derisinin bütününün veya bir kısmının hali hazırda olmaması olarak adlandırılıyor.

Sünnet derisi her ne kadar zaten sünnetle alınsa da, bu derinin ilk etaptaki varlığı çocuğun doğru bir şekilde tüm cinsel organının geliştiğini belli etmektedir. Çünkü sünnet derisinin olmaması hali genelde beraberinde penisteki yapısal bozuklukları da beraberinde getirmektedir. Bu bozukluklar arasında en sık rastlanılanı ise cinsel organda bir eğriliğin mevcudiyeti ve aynı zamanda idrar deliğinin yanlış konumda bulunmasıdır. Bazı vakalarda idrar deliğinin cinsel organın ucunda değil altında, testislere yakın yerlerde ve hatta alakasız olabilecek pek çok yerde olabileceği biliniyor. Dolayısıyla organın yeniden doğru bir şekilde şekillendirilmesi oldukça önem kazanıyor.

Pek çok aile maalesef hali hazırda yarım sünnet hali varken çocuğu hemen sünnet ettirmektedir ancak bu kesinlikle kaçınılması gereken durumlar arasında yer alıyor. Zira organın doğru bir şekilde yeniden yapılandırılması için fazlalık olan bu sünnet derisinin varlığına ihtiyaç duyuluyor. Operasyon sonlandığında zaten çocuğun cinsel organı sünnetli çocuklarla aynı durumda olacaktır ve bu yüzden daha öncesinde sünnet yapılması operasyonun gerçekleşmesini zorlaştıracaktır.

Ameliyatın gerçekleştirilmesinin ardından iki hafta kadar süren bir iyileşme süreci yer almaktadır ve bu süreçte nasıl davranmanız gerektiği konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Her ne kadar peygamber sünneti ameliyatı her yaşta gerçekleştirilebilse de işlemin çocuğun bebeklik döneminde yapılması ilerleyen zamanlardaki psikolojik sorunların önlenmesini sağlayacaktır hem de çocuk hayatının hiç bir döneminde yanlış işlevli bir cinsel organla yaşamak zorunda kalmayacaktır.

Bu konuda sizleri en doğru şekilde bilgilendirebilecek kişi doktorunuzdur ve ailenizden, çevrenizden duyduğunuz şeylere itimat etmemenizi öneriyoruz. Bu tip yanlış bilgiler çocuğunuzun gelecekteki yaşantısı üzerinde olumsuz etkilerde bulunacaktır ve en doğru bilgileri profesyoneller vereceklerdir.

Post Ratings:
likes