Katı gıdalara ne zaman geçilmeli?

3617

Katı gıdalara geçişte sabırlı olun ve bebeğinize yeni tatları azar azar tattırın. Beğenmediği bir yemeği 2-3 gün sonra yeniden vermeyi deneyin.

 

Bebeğimizi katı yiyeceklerle tanıştırmak için en uygun zaman 4’üncü ve 6’ncı aylar arasındaki dönemdir. Çünkü bu dönemde bebekler hızla büyür ve buna bağlı olarak da besin ve enerji gereksinimleri artar. Ek gıdalara başlama zamanı 4’üncü aydan önce olmamalı; ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6’ncı aydan sonraya da bırakılmamalıdır. Ek gıdalara geçiş dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir.

 

Katı yiyeceklere erken başlanılırsa ishal ve alerjik hastalıklar artabilir. Annenin sütü azalabilir. Zayıflık ve aşırı beslenme gibi sonuçlar olabilir. Eğer geç başlanırsa büyüme geriliği, bağışıklıkta azalma, ishal, vitamin eksikliği görülebilir.

 

İlk 1 yıl tuz ve şeker yasak

 

Bir yaşına kadar bebek böbreği yetişkinlerinki gibi olgunlaşmadığından, bebeğe bir yaşına kadar tuzlu besin verilmemesi gerekir. Şeker, mısır şurubu ve diğer şurupları içeren yiyecek ve içecekler yerine, (Özellikle yaptığınız muhallebileri tatlandırmak için pekmez ve kuru meyveleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bebeklerin kaslarını felç edip, ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikeli olan botulizm zehirlenmesi olarak bilinen hastalığa neden olabileceğinden bebeklere bir yaşına kadar bal verilmemesi gerekir. Bebeklere diğer yasak yiyecekler şöyle: İnek sütü, çay, fındık, fıstık, ceviz, çilek, domates, kivi, fıstık ezmesi, deniz kabukluları (midye kalamar gibi), lahana, karnabahar, bakla gibi sebzeler.

 

Bebeğim hazır mı?

 

Bebeğinizin katı yiyecekler için hazır olup olmadığını şu mesajlardan anlayabilirsiniz: Sık sık anne sütü ister ve daha çok süt için ağlar. Bazı bebekler geceleri sık sık uyanır. Ayrıca, siz yemek yerken sizin tabağınızdaki lere gözünü dikip uzun uzun bakar.

Post Ratings:
likes