Çocuğu çok öpmek yanlıştır

0
3119

Halk arasında “öpücük hastalığı” olarak bilinen Ebstein Barr virüsü (EBV) çocuklara bu şekilde geçiyor. Öpücük hastalığı ateş, membranlı faranjit, lenf bezlerinde, dalakta ve karaciğer büyümesi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Antalya Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuru öpücük hastalığının çocuklara geçmesinin önlenmesi “bu bebek nasıl tatlıdır” diyerek öpmek isteyenlerin önünde durmağın gerektiğini söyler. Hekim hastalığın bulaşmasında en önemli etkenin tükürük olduğunu söylüyor: “Defalarca bu sözü duymuşsunuzdur -” öpmeye doyamadım, çok tatlı çocuktur “. Oysa çocukları, sevgiden de olsa durmadan öpmek hiç de doğru deyi. Yabancı adamların çocuğunuzu öpmesine izin vermek ise büyük bir hatadır. Güzel bir bebek görünce, sokakta ya da herhangi bir mekanda yanına gidip, yanağından öpüyoruz. Bu hareketle tükürükte bulunan ve son yıllarda bebekleri ve küçük çocukları da zararlı duruma atan «öpücük hastalığına» hastalığa sebep olabiliriz. ”

Hekim hastalığın ateş, membranlı faranjit, lenf bezlerinde, dalakta ve karaciğer büyümesine neden olabileceğini aktardı: “Çocukları ağız ve ağız çevresinden öpmeyin. Anne ve babalar yakınlığı ne olursa olsun, çocuklarını kucağına alıp öpmeye çalışan herkesi de haberdar etmelidir. Hastalık aniden veya yavaş olarak ateş, baş ağrısı, titreme, iştahsızlık ve halsizlikle başlayıp, lenf bezlerinde şişme, şiddetli boğaz ağrısı ile devam edebilir. Virüs, bebeklerde ateşi 39-40 dereceye kadar yükseltebilir. ”

 

Post Ratings:
0 likes